Finał kampanii "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ"
( 30 maja - 3 czerwca 2005r.)

"Sąd nad papierosem"
Pokaz ratownictwa medycznego
Radosne świętowanie
Dnia Sporu Szkolnego i Dnia Dziecka
Przeciąganie liny
"Dziwna choroba - czyli skutki telemanii"
II Gminne Igrzyska Olimpijskie - finał kampanii

Co roku nasza szkoła czynnie uczestniczy w Ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Głównym celem kampanii jest ukazywanie dzieciom, że sport może stać się alternatywną formą spędzania czasu wolnego oraz alternatywą dla takich używek jak alkohol czy papierosy.

Zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum wiele zajęć i godzin wychowawczych poświęcono temu zagadnieniu. Wykonano tablice edukacyjno - informacyjne dotyczące problemu alkoholu. Odbyły się również sesje plakatowe o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej. Uczniowie czynnie włączyli się w kampanię pisząc: wypracowania na temat "Co bym zrobił gdybym wygrał - przegrał", listy do Jerzego Dudka oraz pocztówki, na których znajdowały się sposoby i propozycje spędzania czasu wolnego w okresie wakacji.


Finał kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" przeprowadzony został w ramach organizowanego w naszej szkole "Tygodniu Promocji Zdrowia".


30 - 31 maja w klasach gimnazjalnych przeprowadzone zostały przez panią logopedę Beatę Piechę i szkolnego pedagoga panią Wiesławę Kawę warsztaty na temat "Stres - jak sobie z nim radzić".
Cele spotkań :
- pomoc młodzieży w zrozumieniu istoty stresu,
- uświadomienie uczniów jakie sytuacje są najbardziej stresujące i jak należy sobie z nimi radzić.

31maja w ramach Światowego Dnia bez Papierosa zaprezentowana została inscenizacja "Sąd nad papierosem", w której uczniowie w sposób humorystyczny ukazali szkodliwe skutki palenia papierosów.

1 czerwca podczas Dnia Sportu Szkolnego i Dnia Dziecka, który przebiegał pod hasłem "Festiwal Ruchu" - odbyły się liczne gry i zabawy nietypowe. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił w najróżniejszych konkurencjach, za które otrzymywał odpowiednią ilość punktów. Suma punktów wyłoniła zwycięską klasę ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym dniu odbył sie także pokaz ratownictwa medycznego przygotowany przez słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Stalowej Woli.
Na zakończenie rozegrany został mecz piłki nożnej, nauczyciele kontra uczniowie. Mecz zakończył się zwycięstwem kadry nauczycielskiej 3:2.

2 czerwca odbyło się przedstawienie pt. "Dziwna choroba - czyli skutki telemanii" wystawione przez uczniów kl. Va oraz II Przegląd Recytatorski "Wyłamywacze języka" przygotowany przez logopedę panią Beatę Piechę. W przeglądzie brali udział uczniowie, uczęszczający na zajęcia logopedyczne. Zaprezentowane utwory, były skupiskiem głosek, nad którymi uczniowie pracowali podczas terapii przez cały rok. Wiersze często iskrzyły od trudnych, pod względem artykulacyjnym słów. Rodzice, którzy stanowili widownię i jury przeglądu mogli w dalszej części spotkania usłyszeć pogadankę logopedyczną pt. "Mowa przed urodzeniem"

Kampanię zakończyły II Gminne Igrzyska Olimpijskie "Życie jest ruchem", które odbyły się 03.06. Uczestniczyli w nich uczniowie klas V - VI szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Pośród konkurencji sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego Beatę Breśkę i Bogdana Dziubę znalazły się: rzuty do tarczy (dart), gra w piłkarzyki, badminton, strzały na bramkę, przeciąganie liny, tor przeszkód oraz rozwiązywanie krzyżówki o tematyce olimpijskiej. Największą liczbę punktów zdobyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy, II miejsce przypadło uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kłyżowie, zaś III miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastkowicach.


 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar