89 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę (9 listopada 2007)


,, Ta, co nie zginęła"
zdjęcia z uroczystości

89 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę była uroczyście świętowana przez społeczność szkolną. 9 listopada 2007 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przedstawili inscenizację pt. "Ta, co nie zginęła". W symbolicznych scenkach i opowiadaniach przedstawili tragedię Polaków, tragedię polskiej rodziny zniewolonej przez 123 lata przez państwa zaborcze. Ukazali również drogę Polski do upragnionej wolności. Inscenizację zakończyło wspólne odśpiewanie ,,Mazurka Dąbrowskiego".

Uczniowie klasy III B Gimnazjum Publicznego w Pysznicy przygotowali montaż słowno - muzyczny pt: "Wszystko co ważne nie przemija". Po raz kolejny przeprowadzili lekcję historii, podczas której zastanawiali się jakie znaczenie dziś dla młodych Polaków ma Ojczyzna. Przypomnieli swoim kolegom, że słowo Ojczyzna powinno kojarzyć się z miłością, odpowiedzialnością i szacunkiem. Tłem muzycznym były wybrane utwory, w których poszukiwano odpowiedzi na pytania: dlaczego wracamy myślą do tej jedynej ziemi ojców, czy zawsze możemy mieć nadzieję na wielkość serc i bohaterstwo. Na zakończenie zabrzmiała piosenka Grzegorza Turnaua, której treść była podsumowaniem tej szczególnej lekcji historii:

"To co jest ważne nie przemija, wszystko co ważne jest - zostanie
Nie wiedzieli, ci co padli w cieniu olszyn, że historia ziści myśli ich najdroższe
Mój naród nigdy nie pochylał czoła przed wrogiem
Mój naród nigdy słabszym nie pogardzał
Mój naród nigdy nie był obojętny na krzyk człowieka bitego po twarzy
Mój naród nigdy nie szydził z bezsilnych
Moja ojczyzna świat cały bierze w ramiona krzyża
Rośniemy jak ten młody las, który ku słońcu pnie się wzwyż
Tu gdzie jest dom i twój i mój
Tu wszędzie Polska, tu Ojczyzna
Jest w każdym wiernym sercu Polaka..." 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar