"OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"
( 7 czerwca 2005r.)

Wojt Gminy Pysznica
Pan Zygmut Cholewinski witany po staropolsku
chlebem i solą
Goście podczas zwiedzania wystawy
Degustacja razowego chleba
z masłem
Fragment ekspozycji
Uprząż - fragment
szkolnej wystawy
Pług - fragment szkolnej wystawy
Fragment szkolnej ekspozycji
Dawne oświetlenie

Uczniowie Zespołu Szkół w Pysznicy w II semestrze roku szkolnego 2004/2005 realizowali projekt etnograficzny "Ocalić od zapomnienia". Była to praca dla uczniów zainteresowanych tym tematem, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycielki Anny Kuligowskiej.

W ramach projektu prowadzono prace w grupach tematycznych:

- Ginące umiejętności,
- Opowieści z życia wsi
- Wspomnienia z dzieciństwa
- Historia rodziny
- Historia dworu i folwarku w Pysznicy
- Ważne instytucje i inicjatywy społeczności.
Podstawowymi celami projektu było: poszukiwanie wiadomości o sposobie życia przodków w końcu XIX i w XX wieku, gromadzenie eksponatów świadczących o tamtym okresie, budzenie poczucia potrzeby zachowania "od zapomnienia" archiwów domowych. Ważnym elementem było przeprowadzanie wywiadów z członkami rodziny.


Dnia 7 czerwca 2005roku, w naszej szkole zorganizowana została prezentacja opracowań uczniowskich z działu "Ginące umiejętności" oraz fragmenty "Opowieści z życia wsi". Tłem owej prezentacji a zarazem elementem dydaktycznym była wystawa narzędzi gospodarskich zgromadzonych w Izbie Regionalnej szkoły oraz wypożyczonych ze zbiorów rodzinnych, a także od lokalnych pasjonatów, którzy gromadzą i przechowują je z pietyzmem /część z nich została przekazana szkole/.

Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, na każdej przerwie wokół eksponatów i opracowanych materiałów gromadzili się uczniowie pragnących poznać warunki życia swoich przodków. Wielu z nich uświadomiło sobie, że na strychach, w piwnicach i w stodołach stoją podobne przedmioty - "niemi świadkowie historii".

Zaproszonych na prezentację gości przywitali uczniowie w Pysznickich strojach ludowych częstując wszystkich razowym chlebem, świeżym masłem i powidłami śliwkowymi.

Na początku nowego roku szkolnego zapowiedziane są kolejne wystawy, które będą uzupełnieniem i kontynuacją projektu.

 

 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar