Warsztaty rękodzielnicze

Jednym ze stałych elementów pracy wychowawczej i edukacyjnej naszej szkoły stały się warsztaty rękodzielnicze. Od 2007 roku warsztaty prowadzone są we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i są częścią wieloletniego projektu etnograficznego „Ocalić od zapomnienia” oraz innowacji edukacji regionalnej „Z tradycją idziemy przez życie”. Działania te prowadzone są przez nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie Annę Kuligowską. Od wielu lat pracownicy muzeum przyjeżdżają do Pysznicy i organizują ciekawe zajęcia, które za każdym razem cieszą się powodzeniem wśród uczniów.

Dotychczas odbyły się warsztaty: 24 XII 2007r. – naczynia gliniane i wiklinowe koszyki

• 11 XII 2007r. – tradycyjne ozdoby choinkowe Lasowiaków
  • 19 XII 2007r. – ozdabianie bombek choinkowych
  • 17 III 2008r. – jajka symbolem ozdoby wielkanocnej
  • 29 XI 2008r. – biżuteria miedziana
  • 13 XII 2008r. – ozdabianie bombek choinkowych
  • 30 V 2009r. – zapomniane techniki – papier czerpany.

Niezależnie od tych projektów, co roku w szkole w okresie prze świętami Wielkiej Nocy odbywają się zajęcia warsztatowe, na których uczniowie poznają i doskonalą techniki wykonywania kwiatów do palm wielkanocnych.

Wszystkie warsztaty prowadzone w naszej szkole za każdym razem integrują przy pracy całe rodziny: rodziców, dziadków dzieci i rodzeństwo, są także się sposobem poznania dawnych metod rzemiosła artystycznego i użytkowego oraz stwarzają płaszczyzny do kultywowania dziedzictwa religijnego i społeczno - kulturowego.

Kontynuacją dotychczasowych wspólnych działań z muzeum jest oferta Muzeum Regionalnego dotycząca spotkań plastyczno – etnograficznych pod tytułem „Jak to drzewiej bywało ….” Zajęcia odbywać się będą cyklicznie w 2 sobotę każdego miesiąca w muzealnych pracowniach, a dla naszych uczniów i ich rodziców w budynku Zespołu Szkół w Pysznicy.
Propozycje warsztatów :

• lepienie garnków z gliny więcej >>
  • wyplatanie wikliny
  • wycinanka ludowa
  • haft ludowy
  • ozdoby bożonarodzeniowe
  • palmy wielkanocne
  • formy przestrzenne z filcu
  • wyszywane ikony
  • papier ręcznie czerpany
  • decoupage
  • batik