Warsztaty rękodzielnicze (10 października 2009 r. warsztaty lepienia garnków z gliny)

 

Fotoreportaż z warsztatów

W sobotę 10 października 2009 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty lepienia garnków z gliny. W pierwszej części zajęć Pani etnograf z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przedstawiła prezentację dotyczącą tego tradycyjnego rzemiosła. Opowiadała uczniom o kolejnych etapach przygotowywania gliny: wybieraniu jej z rzeki, mieleniu w specjalnych żarnach, lepieniu na kole garncarskim, suszeniu i wypalaniu. Każdy etap został zilustrowany zdjęciami wykonanymi w Łążku Garncarskim, w którym kiedyś wszystkie rodziny utrzymywały się z tego rzemiosła.

Następnie uczniowie przeszli do pracowni historycznej, gdzie garncarz Pan Adam Żelazko przygotował praktyczna część zajęć. Tu uczniowie mogli samodzielnie spróbować czy tylko „święci garnki lepią”. W skupieniu każdy z uczestników wykonywał własną miseczkę lub garnuszek. Garncarskiej pracy towarzyszyło sporo emocji. Pan Adam pomagał wszystkim przy tworzeniu glinianych form oraz pokazywał w jaki sposób ozdobić swoją pracę. Na zakończenie garncarz pokazywał uczniom w jaki sposób ozdobić swoją pracę. Uczestnicy warsztatów poznali tradycyjne sposoby zdobienia glinianych naczyń oraz regionalne wzory i kolorystykę. Zgodnie z relacją garncarza „pisaniem” garnków zajmowały się kobiety. Do wykonania ozdobnych wzorów potrzebny był krowi róg zakończony końcówką z gęsiego pióra. Pan Żelazko obiecał, że naczynia wykonane przez naszych uczniów zostaną wypalone w piecu garncarskim i dostarczone do szkoły, jako pamiątka z warsztatów.


Anna Kuligowska 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar