21. 09. 2011 r.
"Lekcja geografii" z misjonarzem

21 września 2011 r. odbyło się spotkanie z księdzem misjonarzem Wiesławem Podgórskim, który przez wiele lat pracował w Czadzie, a obecnie realizuje swoje misyjne dzieło w Ekwadorze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielami. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Krystynę Siek w ramach zajęć geograficznych. Krótkie wprowadzenie dotyczące Czadu i Ekwadoru przedstawiła studentka III roku geografii Joanna Bąk, która odbywała praktykę pedagogiczną w naszym gimnazjum. Następnie ksiądz Wiesław rozpoczął bardzo ciekawy wykład, opowiadał zarówno o swoich przeżyciach i pracy misjonarza, jak również o życiu mieszkańców Czadu. Dowiedzieliśmy się, w jak trudnych warunkach żyją Afrykanie. Największą atrakcją dla młodzieży były pamiątki księdza misjonarza, które przywiózł z Czadu. Liczne misy zrobione z tamtejszych owoców, zasuszone rośliny, afrykańskie pieniądze, a także stroje tamtejszej ludności, w których nasi uczniowie oraz pan Bogdan Dziuba - nauczyciel wychowania fizycznego prezentowali się wspaniale. Ksiądz Wiesław ze względów zdrowotnych zmuszony był opuścić Afrykę. Obecnie przebywa na misjach W Ekwadorze, gdzie warunki klimatyczne dla białego człowieka są nieco łagodniejsze.