08. 03. 2012r.
występ grupy Rekonstrukto

8 marca 2012 roku odbył się w naszej szkole występ grupy Rekonstrukto.
Dwaj młodzi „Sarmaci” zaprezentowali w ciekawej formie informacje dotyczące obyczajów epoki szlacheckiej. Na początku wyjaśnili jakie znaczenie miały poszczególne elementy stroju. Wytłumaczyli też powiedzenia typu: poznać pana po chlewach jego, szlachcic szaraczkowy, szlachcic karmazynowy. Następnie prezentowali uzbrojenie wraz z dokładnym wyjaśnieniem jego zastosowania. Dla uczniów i uczennic najbardziej interesujące były osobiste próby szermierki. Uczniowie byli również świadkami sądu nad czarownicą, którą posadzono na krześle inkwizycyjnym i poddano próbom. Na szczęście „nie znaleziono przy niej dowodów czarów”, poręczenia udzielił jeden z uczestników. Na zakończenie każdy mógł dotknąć elementów małego muzeum uzbrojenia i założyć fragment zbroi husarskiej.

Anna Kuligowska