10. 11. 2014 r.

96 Rocznica Odzyskania Niepodległości

10 listopada w przeddzień 96 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w pysznickiej szkole odbyła się patriotyczna wieczornica. Poprzedziła ją Msza Święta w intencji mieszkańców i złożenie kwiatów pod krzyżem Kopca Grunwaldzkiego usypanego przez pyszniczan w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem i będącego symbolem ich patriotycznej postawy. Młodzież szkolna oraz absolwenci zaprezentowali licznie zgromadzonej społeczności pysznickiej montaż słowno-muzyczny ukazujący drogę Polaków do wolności. Zgromadzeni przy oświetlonym zniczami brzozowym krzyżu uczniowie oddali hołd tym, którzy poświęcili życie, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością. Uroczystość uświetniły tańce narodowe w wykonaniu najmłodszych uczniów oraz prezentacja multimedialna efektownie obrazująca omawiane wydarzenia. Wieczornica była okazją do refleksji nad współczesnym pojęciem wolności i patriotyzmu. „Żaden człowiek nie ma ścieżek gotowych”, „Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek” – te i wiele innych myśli i słów Patrona szkoły Jana Pawła II niejednokrotnie cytowali młodzi artyści. Podniosły nastrój uroczystości, wspaniała, przemyślana w każdym szczególe dekoracja, mądre, mówione i wyśpiewane słowa – to wszystko sprawiło, że na twarzach widzów malowało się wzruszenie. Organizatorzy wieczornicy i artyści zostali nagrodzeni gromkimi zasłużonymi brawami.

Anna Dembicka