WARSZTATY PLASTYCZNE
( 9 marca 2006r.)

Pysznickie seniorki
demonstrują sposoby wicia kwiatów
Uczniowie pilnie podpatrywali
techniki wicia kwiatów
Efekty samodzielnej pracy

W kilkuletnią tradycję Zespołu Szkół w Pysznicy wpisał się już konkurs pod hasłem "Palma Wielkanocna" i "Koszyczek Wielkanocny". Każdego roku w szkole odbywają się warsztaty plastyczne, na które zapraszane są seniorki pysznickie, które przybliżają dzieciom i młodzieży technikę wykonywania palm wielkanocnych. Na tych spotkaniach uczniowie nie tylko poznają tajniki wykonywania palm wielkanocnych, ale także praktycznie mogą doskonalić swój kunszt i warsztat pracy, co przyczynia się do rozwijania ich zainteresowań oraz kształtowania potrzeb kultywowania tradycji regionalnych.
Uczniowie mają okazję poznać techniki wykonywania kwiatów do palm wielkanocnych, co przyczynia się do rozwijania ich zainteresowań twórczych i do krzewienia ludowych tradycji wśród dzieci i młodzieży.
Uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem słuchają opowieści na temat zwyczajów Świąt Wielkiej Nocy.

Kolorowe kwiaty zostają wykorzystywane do palm wielkanocnych biorących udział w szkolnym konkursie. Do konkursu można zgłosić pracę indywidualną i klasową. Tradycyjna palma jest wykonana z gałązek cisu, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i z trzciny wodnej. Nieodzownym jej dodatkiem są też kolorowe wstążki wplatane pomiędzy rośliny, bądź luźno zwisające wzdłuż palmy.
Wykonane przez dzieci i młodzież palmy biorą udział w procesji w Niedzielę Palmową. Co roku najciekawsze palmy wysyłane są na wojewódzki konkurs do Rzeszowa, na którym od wielu lat nasi uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia.

I w tym roku tradycji stało się zadość. 9 marca w szkole na zaproszenie organizatorek corocznych warsztatów i konkursów wielkanocnych: Anny Dembickiej, Urszuli Niemiec i Barbary Szpunar gościły panie, które prezentowały uczniom sposoby wicia kwiatów. Spod ich palców wychodziły różnobarwne papierowe róże, astry, żonkile, tulipany, maki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem naśladowali swoje babcie i ciocie. Spotkaniu towarzyszyły gawędy na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Młodzież pysznicka przystąpiła już do wykonywania palm na IX Wojewódzki Konkurs Plastyczny. Szkołę reprezentować będą prace wykonane przez uczniów szkoły podstawowej: Edytę Bąk, Aleksandrę Kuziorę, Michała Jędrysiaka, Patrycję Pałkę, Marcina Sudoła, Piotra Kapuścińskieg o oraz gimnazjum: Joannę Bąk, Klaudię Podgórską, Dianę Ziarno i Paulinę Sudoł.

 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar