"Spring Day in Europe 2006"
( 21 marca 2006r.)

Hiszpański temperament
Goście z Austrii
Holenderskie tulipany i wiatraki

Obchody Dnia Wiosny w Zespole Szkół w Pysznicy

Zespół Szkół w Pysznicy już po raz trzeci przyłączył się do unijnego projektu wspólnych, europejskich obchodów Dnia Wiosny "Spring Day in Europe 2006". 21 marca 2006 r. nasza szkoła świętowała pierwszy dzień wiosny aktywnie włączając się i uczestnicząc w zaplanowanym na ten dzień programie.
Pierwszym punktem programu było przedstawienie pt."Precz z agresją", które było podsumowaniem projektu "NIE dla przemocy i agresji". Scenki odegrane przez uczniów klas V i VI szkoły podstawowej przedstawiały przykre sytuacje, na które może być narażony uczeń w szkole lub domu. Każda ze scenek ukazywała jakiś problem oraz sposób jego rozwiązania. Młodzi aktorzy zachęcali do szybkich reakcji na wszelkie przejawy agresji oraz wskazywali, gdzie można uzyskać pomoc. Projekt został opracowany przez panią pedagog Wiesławę Kawę oraz panią Justynę Stanowską. Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom konkursu plastycznego i recytatorskiego związanego z tematyką projektu.

Obchody dnia wiosny uświetnili swoimi występami zwycięzcy Konkursu Recytacji Poezji Języka Angielskiego i Rosyjskiego, którzy chwilę wcześniej otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Posługując się różnymi rekwizytami i kostiumami, przy wtórze niebanalnych podkładów muzycznych uczniowie zaprezentowali wysoki poziom językowy, oraz ciekawą interpretację wierszy. Recytacja poezji obcojęzycznej była nie tylko przyjemną częścią naszego świętowania, lecz również stanowiła akcent promujący naukę języka angielskiego i rosyjskiego.

Następnym punktem programu obchodów Europejskiego Dnia Wiosny było przedstawienie w języku angielskim pt. "Marty", prezentowane przez uczniów klasy Va szkoły podstawowej. W bardzo zabawny i spontaniczny sposób młodzi aktorzy przedstawili historię wizyty małego Marsjanina na Ziemi.

Następnie odbyła się najbardziej widowiskowa część programu - prezentacja państw europejskich przez reprezentantów poszczególnych klas. Każda z klas miała za zadanie przedstawić w interesujący sposób losowo wybrany kraj. Uczniowie wykazali się duża inwencją twórczą, poczuciem humoru, wiedzą i zdolnościami prezentując sławne postaci, flagi krajów oraz typowe przedmioty i miejsca związane z danym krajem. Publiczność miała szanse zobaczyć sławne osoby, które na trwale zapisały się w historii europejskich państw, a także bohaterów znanych powieści, przedstawicieli nauki, religii, sztuki i sportu. Nie zabrakło więc Alberta Einsteina i papieża Benedykta XVI z Niemiec, bajkopisarza Christiana Andersena z Danii, Amadeusza Mozarta z Austrii, czy Pipi Langstrumpf ze Szwecji. Naszą szkołę odwiedzili też przedstawiciele mafii z Włoch, tancerka flamenco i torreador z Hiszpanii, który popisał się swymi umiejętnościami w walce z bykiem. Mogliśmy podziwiać też słynne tulipany i wiatraki holenderskie, w które wcielili się uczniowie klasy IV b. Prezentacje wszystkich klas zostały ocenione przez specjalnie wybrane na tą okoliczność jury, a otrzymane punkty wliczają się do ogólnej punktacji Konkursu o Puchar Dyrektora Szkoły.

Dzień Wiosny w Europie w naszej szkole był bardzo udany i pełen wrażeń. Poprzez kolejny udział w europejskim projekcie "Spring Day in Europe" chcieliśmy zaakcentować naszą obecność w Europie, przybliżyć uczniom kraje Unii Europejskiej oraz stworzyć możliwość na powitanie wiosny w miłej i pełnej humoru atmosferze. Liczne przedsięwzięcia, które zmotywowały naszych wychowanków do pogłębienia wiedzy o krajach Unii Europejskiej, a także wzbudziły ich ciekawość i zaangażowanie, udowadniają, że nasze zamierzenie w pełni zostało zrealizowane.


 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar