30. 10. 2017 r.

Wystawa interaktywna „Machiny Leonardo da Vinci”
oraz warsztaty „Studia nad lotem””

Drewniany rower, latającą machinę i wiele innych konstrukcji według pomysłu Leonarda da Vinci oglądać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Interaktywna wystawa jest wielką atrakcją zwłaszcza dla młodych majsterkowiczów oraz przyszłych konstruktorów i wynalazców. Prezentowane konstrukcje zostały pieczołowicie odtworzone z oryginalnych szkiców i projektów Leonarda da Vinci, który  był  nie tylko jednym z najwybitniejszych artystów w dziejach, ale także inżynierem i wynalazcą o wszechstronnych zainteresowaniach. Wiele pomysłów Leonarda da Vinci wyprzedzało epokę w której żył, a urządzenia złożone z dźwigni, kół i zębatek ułatwiały życie już za czasów mistrza. Dziś są ciekawostką obrazującą pomysłowość genialnego twórcy, a jednocześnie inspiracją dla współczesnych konstruktorów. Interaktywna ekspozycja jest dużą atrakcją dla dzieci, gdyż wszystkiego można dotknąć i własnoręcznie sprawdzić jak działa. Wystawie towarzyszą warsztaty twórcze, które stanowią atrakcyjną formę edukacji połączonej z rozwijaniem wrażliwości i umiejętności manualnych.
30 października 2017 r. uczniowie klasy IV a, pod opieką Joanny Zbyrad i Anny Habigier,  mieli możliwość podziwiania tej niecodziennej wystawy oraz uczestniczenia w warsztatach pt. „Studia nad lotem”, co zaowocowało wykonaniem przez dzieci pięknych latawców.
Wisienką na torcie była przypadkowa wizyta ekipy telewizji Rzeszów, która w tym samym czasie postanowiła nakręcić reportaż o wystawie. Nasi podopieczni pojawili się w reportażu, a niektórzy z nich udzielili nawet mini-wywiadu! Reportaż został wyemitowany przez TVP 3 Rzeszów 22.11.2017 r.

Joanna Zbyrad