Projekt edukacji regionalnej "Ocalić od zapomnienia"."Ocalić od zapomnienia"
- fragment ekspozycji
Nieodzowne atrybuty
szczęśliwego dzieciństwa
"Ocalić od zapomnienia"
- fragment ekspozycji
"Ocalić od zapomnienia"
- fragment ekspozycji
W szkolnej ławce
jak za dawnych lat
"Ocalić od zapomnienia"
- fragment ekspozycji

Uczniowie Zespołu Szkól w Pysznicy w II semestrze roku szkolnego 2005/2006 realizowali projekt edukacji regionalnej "Ocalić od zapomnienia". Do tej pracy zostali zaangażowani uczniowie począwszy od klasy V szkoły podstawowej. Było to poszerzenie ścieżki edukacyjnej dla uczniów zainteresowanych tą problematyką, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycielki Anny Kuligowskiej.

Głównym tematem tegorocznej pracy były "Wspomnienia z dzieciństwa".W ramach projektu prowadzono też kontynuację prac w grupach tematycznych:
- Historia rodziny,
- Opowieści z życia wsi,
- Ginące umiejętności.

Podstawowym celem tegorocznych działań było znalezienie odpowiedzi na pytanie - Jaki świat swojego dzieciństwa zatrzymali w pamięci dzisiejsi seniorzy? Dowodami były autentyczne wypowiedzi i wspomnienia pełne uczuć i najdrobniejszych szczegółów, najstarszych mieszkańców Pysznicy dotyczące: warunków życia, szkoły, uroczystości I Komunii Świętej, zabaw, radości i smutków. Okazało się, że w archiwach domowych znalazły się "prawdziwe perełki" : cudem zachowane obrazki komunijne z początku poprzedniego wieku, akty urodzenia pisane po polsku i po łacinie, świadectwa ze szkoły z lat 30-tych i okupacji, zdjęcia w kolorze sepii, zeszyty z pierwszymi literami i kolorowymi szlaczkami oraz wiele innych pamiątek.

Zrealizowany został przy tym podstawowy cel takich projektów, jakim jest budzenie silnych więzi międzypokoleniowych (docierają do szkoły relacje, że po wydrukowaniu gotowych prac niejednej babci, z radości, łza w oku się zakręciła).

Zaplanowane są już kolejne edycje projektu będące kontynuacją i rozszerzeniem rozpoczętych rozdziałów historii życia mieszkańców Pysznicy i okolic. Najbliższy będzie nosił tytuł "Rękodzieło naszych dziadków".

Praca nad projektem została uwieńczona wystawą zebranych pamiątek i eksponatów, która została zorganizowana 9 czerwca 2006r. w ramach DNI RODZINY trwających w Gminie Pysznica od 9 do 11 czerwca.


 

 


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar