ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

przez uczniów kształcenia zintegrowanego
Fotoreportaż z uroczystości
przygotowanej przez uczniów gimnazjum

10 listopada 2006 r. uczniowie klasy II i III b szkoły podstawowej przygotowali uroczystą akademię z okazji 88 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tle wiejskiej chaty, ubrani w ludowe i w historyczne wojskowe stroje, młodzi wykonawcy przypomnieli fragmenty ważnego wydarzenia, gdy do kraju wjechało wojsko polskie, na czele z wielki wodzem - marszałkiem Józefem Piłsudskim. Całej uroczystości towarzyszyły polskie pieśni patriotyczne śpiewane przez uczniów

"Bezcenne kartki z pamiętnika" - pod takim hasłem uczniowie klasy II b gimnazjum zaprezentowali program słowno-muzyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie w symbolicznych scenach przedstawili tragedię Polaków, zniewolonych przez 123 lata przez państwa zaborcze. Przypomnieli w ten sposób, że w tych trudnych czasach Polacy walczyli o polskość nie tylko zbrojnie, ale także w każdym polskim domu: słowem, pieśnią i modlitwą, wierząc przez cały czas w nadejście upragnionej wolności.

Dla Polaków wielkie nadzieje na odzyskanie niepodległości ożyły po wybuchu I wojny światowej. Jednak wojenna pożoga pozostawiła po sobie wiele zniszczeń i osobistych tragedii " patrzymy śmierci w twarz ... ja - wróg twój, ty - mój wróg". Wolność nadeszła wraz z dniem 11 listopada 1918 roku i związana była z postacią Józefa Piłsudskiego.

Inscenizacja była kolejna lekcją historii i przypomnieniem, że " tamte dni to bezcenne kartki z pamiętnika pisanego nie tylko myślą, ale także i sercem. Kartki stare, ale żywe - bo nie można o nich zapomnieć."

Ważnym elementem scenografii była personifikacja Polski - kobieca postać w żałobnym stroju opłakująca swój los pod brzozowym krzyżem.

Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar