Obchody Europejskiego Dnia Wiosny w Zespole Szkół w Pysznicy (21 marca 2007 r.)

Fotoreportaż z obchodów Dnia Wiosny "Spring Day in Europe 2007"

Poprzez kolejny udział w europejskim projekcie "Spring Day in Europe" chcieliśmy podkreślić naszą obecność w Europie, przybliżyć uczniom tematykę związaną z Wielką Brytanią, zmotywować do nauki języka angielskiego oraz przekazać nietypowe treści edukacyjne poprzez zabawę.

Już po raz czwarty wzięliśmy udział w unijnym projekcie obchodów Dnia Wiosny "Spring Day in Europe 2007". Poprzez aktywny udział w projekcie nasza szkoła świętowała pierwszy dzień wiosny wspólnie z 2203 szkołami w całej Europie.

Program obchodów Dnia Wiosny składał się z trzech części. Pierwsza część to Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów szkoły podstawowej. Z każdej klasy, w drodze eliminacji wyłoniono 3-osobowe reprezentacje. Konkurs składał się z 5 zadań, w których uczniowie mogli popisać się swoją wiedzą dotyczącą brytyjskich świąt, znajomości postaci literackich, zabytków londyńskich oraz ogólnej wiedzy o tradycjach i kulturze Wielkiej Brytanii. Uczniowie odpowiadali na pytania, bądź rozpoznawali postacie i zabytki ilustrowane za pomocą prezentacji multimedialnej. Zwycięzcami konkursu zostali reprezentanci klasy 5b: Izabela Kuziora, Mirosław Bełzak, Marcin Sudoł.

Następnym punktem obchodów Europejskiego Dnia Wiosny był program pt. "The Television Contest", zaprezentowany w języku angielskim przez uczniów klasy Va. Młodzi aktorzy wcielili się w role uczestników konkursu telewizyjnego, których zadaniem było rozpoznać zawód tajemniczego gościa.

Trzecia część programu to Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów gimnazjum. Podobnie jak w szkole podstawowej, przed finałem konkursu gimnazjaliści zapoznali się z materiałami o Wielkiej Brytanii, a następnie napisali testy, dzięki którym wyłoniono po 3 reprezentantów z każdej klasy. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą z zakresu kultury, tradycji i historii Wielkiej Brytanii, odpowiadając na pytania z różnych dziedzin. Świetnie poradzili sobie z rozpoznawaniem londyńskich zabytków oraz znanych postaci ze świata literatury, muzyki, polityki i sportu oraz z pytaniami związanymi z tradycjami i zwyczajami Brytyjczyków. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy 2b: Justyna Kutyła, Anna Portka, Joanna Burdzy.

Uczniowie mieli szansę nie tylko dopingować swoje reprezentacje, ale także poprzez zabawę poznać wiele ważnych i ciekawych faktów dotyczących Wielkiej Brytanii. Konkursy, w których wykorzystano pokazy multimedialne oraz zaprezentowano fragmenty utworów muzyki brytyjskiej, okazały się świetną lekcją dla wszystkich uczestników obchodów pierwszego dnia wiosny. Ze szczególnym aplauzem zostały przyjęte zadania muzyczne, które wprowadziły na widowni swoisty nastrój i ożywienie.

Na koniec, przy wtórze "We Are The Champions" brytyjskiego zespołu Queen, odbyło się wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla zwycięzców obu Konkursów Wiedzy o Wielkiej Brytanii oraz Konkursu Poezji Angielskiej ( który odbył się 1 marca 2007r.). Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Longman oraz Radę Rodziców.

Program świętowania Dnia Wiosny w Europie spotkał się z uznaniem społeczności szkolnej, a uczniowie biorący w nim udział mieli satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie promujące język angielski, uczestnicy konkursów wykazali się swoją wiedzą o kulturze i historii Wielkiej Brytanii, a wszystko odbyło się w radosnej, wiosennej atmosferze.

Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar