"W młodzieńczym życiu mam swoje Westerplatte i bardzo go bronię" (Lublin 12 czerwca 2007 r.)

Fotoreportaż z uroczystości rozdania nagród i dyplomów

"Jesteście studentami, będąc jeszcze uczniami". Tak przywitał uczestników konkursu "W młodzieńczym życiu mam swoje Westerplatte i bardzo go bronię", na uroczystości rozdania nagród i dyplomów w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie Jego Magnificencja Prorektor - Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

12 czerwca 2007 r. nasi uczniowie: Sylwia Bąk, Paulina Mierzwa i Dawid Pazik- uczestnicy konkursu mieli zaszczyt gościć w murach tej świetnej uczelni. Uczestniczyli w sesji "Uczę się Ciebie człowieku", w której wspaniale zaprezentowali się: prof. dr hab. Wiesław Chrzanowski- polski profesor nauk prawnych, adwokat, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, polityk, marszałek sejmu( 1991-1993), Kawaler Orderu Orła Białego; Magdalena Bajer- publicystka, dziennikarz naukowy, przewodnicząca Rady Etyki Mediów i pisarka Maria Józefacka, autorka powieści młodzieżowych.

Piękne przesłanie do młodzieży "Miejcie swoje Westerplatte i trwajcie przy nim"- wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup prof. dr hab. Józef Życiński. Było rozdanie nagród i dyplomów, refleksje pedagogiczne prof. KUL Krystyny Chałas. Czuło się obecność Jana Pawła II, który był profesorem tej uczelni i którego słowa: "Każdy z was młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie- jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić- dla siebie i dla innych" ciągle przywoływano. Uczestnikom dziękowano za udział, życzono, by młodość i całe życie było wzrastaniem w prawdzie, dobru, pięknie, godności, mądrości, odpowiedzialności, miłości w służbie Bogu i ludziom.

Pobyt w KUL-u był dla mnie niezwykłym przeżyciem. Siedziałam tam, gdzie w roku 1987 zasiedli wszyscy wybitni polscy naukowcy w czasie pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Byłam oczarowana ogromem auli, wsłuchana w słowa tak wielkich postaci, które do mnie kierowały piękne i ciepłe słowa. Obserwowałam studentów. Zapamiętam na długo proste słowa Jana Pawła II; " Wybierajcie to, co godne, a nie wygodne". Być może kiedyś tu powrócę już jako studentka?

Paulina

Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar