rok ukończenia szkoły - 1973  JAN ZIARNOWSKI  
  wychowawca klasy Pani Józefa Sznaikart  
 

Urodzilem się 26 maja 1958 roku w Pysznicy jako najstarszy z szesciorga dzieci Zygmunta i Marii z domu Sudoł. Po najzwyklejszym w swiecie dziecinstwie, w wieku siedmiu lat wkroczylem w progi Szkoły Podstawowej w Sudolach.Byla to szkola trzy klasowa , której dyrektorem, wychowawcą i nauczycielem byla pani Krystyna Kaleta.

Po trzyletniej edukacji w Sudolach przyszedl czas na szkołę gminną w Pysznicy, gdzie dyrektorem był pan Krudys. Była to dla mnie duża zmiana i na poczatku nie było mi łatwo przystosować się do nowych warunków. W owym czasie między Sudołami a Pysznicą nie istniała żadna komunikacja. Odległość czterech kilometrów dzieci pokonywaly pieszo i w zależności od warunków atmosferycznych, byla to wyprawa lub zwykły spacer. Najgorsze były zimy, ale jak temperatura spadala do - 20° C, to wszystkie dzieci zbieraly sie na końcu wsi i po zarządzeniu strajku, wracaly do cieplych domów. W ten oto sposób zostalismy"prekursorami strajków". Po pewnym czasie zdobyłem zaufanie wsród nauczycieli i nowych kolegow. Pozwolilo mi to czuć się swobodniej i robic postępy w nauce. Bardzo lubilem matematykę, fizykę, chemię, nie zostawiajac na boku innych przedmiotów takich jak: biologia, historia, geografia czy język polski. Nawet rosyjski mnie fascynował, ale zdecydowanym faworytem były zajęcia plastyczne zwane wówczas rysunkami. Wychowawcą naszej klasy była pani Sznaikart, nauczycielka jezyka polskiego.
Szkołę Podstawową w Pysznicy ukończłlem w 1973 roku z wynikiem całkiem przyzwoitym, co pozwoliło mi zgłosić się na egzaminy wstępne do Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. We wrześniu 1973 roku byłem już uczniem tegoż liceum.

W liceum plastycznym mielismy za zadanie opanować wiedzę w zakresie przedmiotów ogólnych oraz plastycznych takich jak: rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika a także historia sztuki. Moim profesorem rysunku i malarstwa był pan Witold Sliwinski pełniący wówczas także funkcję dyrektora liceum. Po pięciu latach nauki 22 maja 1978 roku otrzymałem Świadectwo Dojrzałości z tytułem zawodowym Technik Sztuk Plastycznych.

Z maturą w kieszeni ruszyłem do Krakowa, aby tam zostać studentam legendarnej Akademi Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Po wielu nieudanych próbach, w 1982 roku udalo mi sie dostać na pierwszy rok wydziału malarstwa do pracowni profesora Jana Szancenbacha. W międzyczasie pracowałem w różnych zakładach pracy i instytucjach głównie na stanowisku plastyka. Jednym z mile wspominanych miejsc pracy był Gminny Ośrodek Kultury w Pysznicy.

Studia w krakowskiej akademii obejmowaly różne dziedziny sztuki i tak przez pięć lat poznawałem; tajemnice malarstwa pod kierunkiem profesora Jana Szancenbacha i jego asystenta Sławomira Karpowicza, studiowałem rysunek u adiunkta Adama Wsiołkowskiego oraz miedzioryt u docenta Stanisława Wejmana.
W 1987 roku po obronie pracy dyplomowej z malarstwa otrzymałem tytuł MAGISTRA SZTUKI. Po krótkim okresie działalności artystycznei w Polsce, we wrześniu 1988 roku wyjechałem do Francji, gdzie aktualnie mieszkam i pracuję.

W Y S T A W Y
1985 - Galeria Akademii Sztuk Pięknych - Nagroda malarska - Kraków
- Urząnd Miasta - Kraków
1986 - Konsulat USA- Kraków
1987 - Nowohutskie Centrum Kultury - Kraków-Nowa Huta
- Centrum Sztuki Religijnej - Przemyśl
1989 - I T S R S - Montrouge
- Galeria C E P - Issy les Moulineaux
1991 - Biennale Malarstwa Sud 92 - Issy les Moulineaux
- Wersal Mlodych - Wersal
1992 - Salony w Vanves - Vanves
- Wersal Mlodych - Nagroda malarska - Wersal
1993 - Biennale Malarstwa Sud 92 - Issy les Moulineaux
- Montfort Lamaury - Pierwsza nagroda malarska asociacji Renaissance-Odrodzenie
1994 - Salony w Vanves
1995 - Biennale Malarstwa Sud 92 - Issy les Moulineaux
- Trofea Koloru - pokonkursowa wystawa narodowa - Le Mans, Paryż
1996 - Salony w Vanvrs
- Polska Akademia Nauk - Paryż
- Przestrzen Marcel Chauzy - Bondy
- K N A Studio - Nantes
1997 - Salony w Vanves
1988 - K N A Studio - Nantes
1999 - K N A Studio - La Roche-Bernard
2000 - Salony w Vanves
- Galeria Odile Mauve - Paryż
2001 - Galeria ART PRESENT - Paryż
2002 - Galeria internetowa ART PRESENT - Paryż
2003 - Salony w La Celle Saint-Cloud
- Salony w Fontenay-Le-Flevry
- Wystawa poplenerowa - Tarnobrzeg
2004 - Salony w Fontenay-Le-Flevry
- Wystawa poplenerowa - Tarnobrzeg

.


 


 

 Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar