PIERWSZE CHWILE PONTYFIKATU


Jan Paweł II od początku swojego posługiwania wielokrotnie zaskakiwał zarówno pracowników Watykanu, jak i wiernych. Już pierwszy dzień pontyfikatu naznaczony był charakterystycznym stylem Jana Pawła II. Swoim pierwszym publicznym wystąpieniem, wygłoszonym tuż po wyborze 16 października 1978r., chwycił za serca wszystkich zebranych przed Bazyliką Świętego Piotra oświadczając: "...Nie wiem, czy będę umiał wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie...."


Następnego dnia, jeszcze przed inauguracją pontyfikatu udał się na spotkanie z przebywającym w szpitalu przyjacielem bp. Andrzejem Deskurem, czym "złamał" wieloletni zwyczaj panujący w Watykanie.


22 października podczas uroczystej inauguracji ucałował rękę Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, kiedy ten składał mu hołd. Wygłosił wspaniałą homilię, która streszcza się w papieskich słowach: "Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych (...) Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden wie". Po mszy papież zginął w tłumie wiernych. Służba watykańskiej ochrony była przerażona. Jan Paweł II już w pierwszych dniach pontyfikatu odniósł pełen sukces.