Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły podjęli działania, które miały na celu upamiętnienie bohaterów.

Pod kierunkiem nauczycielki historii Pani Małgorzaty Wojtasik przygotowana została ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia niepodległościowego, na której przypomniano postaci żołnierzy „wyklętych”. Znalazły się tam również nazwiska osób pochodzących z Pysznicy, których działalność potwierdzają dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Chór szkolny wraz z opiekunką Panią Aliną Stępień przygotował z tej okazji piosenkę „Niezwyciężeni” pochodzącą z repertuaru zespołu Soul Sanok, która upamiętnia ofiarę żołnierzy niezłomnych.

Dyrektor szkoły Teresa Mierzwa w krótkiej audycji nadanej przez szkolny radiowęzeł przypomniała uczniom najważniejsze fakty związane z ideą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.