„Ojczyzna to rzecz wielka”

10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy została przedstawiona wieczornica patriotyczna pod hasłem „Ojczyzna to rzecz wielka” przygotowana przez uczniów i nauczycieli w ramach gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

W uroczystości wzięły udział władze Gminy Pysznica wraz z Wójtem Gminy Panem Łukaszem Bajgierowiczem, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Krzysztofem Skrzypkiem, Zastępcą Wójta Panem Witoldem Pietrońcem, Sekretarz Gminy Panią Martą Pawleniak, a także radni gminy i powiatu oraz zaproszeni goście.

Świętowanie rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie słowami poetów, muzyką i tańcem uczniowie przybliżyli zebranym drogę Polaków do niepodległości. Montaż słowno-muzyczny wzbogacony został ciekawą prezentacją multimedialną. 

Dopełnieniem tej niecodziennej lekcji historii było przybliżenie przez nauczycieli sylwetek „Bohaterów Niepodległej z ziemi pysznickiej”, tych którzy zginęli lub walczyli na frontach obu wojen światowych poświęcając swoje młode życie, zdrowie i siły walce o wolną Polskę: Szymona Miśkiewicza ze Studzieńca, Antoniego Butryna z Kłyżowa, Jana Rostka z Pysznicy, Franciszka Dziuby z Jastkowic, Stanisława Łopaciucha z Pysznicy, Stanisława Haliniaka z Pysznicy. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie wraz ze zgromadzoną publicznością odśpiewali Rotę.