Światowy Dzień Dzieci z Mózgowym Porażeniem

W dniu 6 października 2022 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy „zazieleniła się”. Sprawcą okazał się Światowy Dzień Dzieci z Mózgowym Porażeniem. 

W Polsce wystartowała już VIII edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów, której organizatorem jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat mózgowego porażenia dziecięcego oraz uwrażliwienie na potrzeby osób dotkniętych MPD. Na całym świecie jest ich już ponad 17 milionów.

Uczniowie klasy II B Publicznej Szkoły Podstawowej w Pysznicy przyłączyli się do akcji, aktywnie uczestnicząc w zajęciach dydaktycznych innych niż zwykle. Stworzyli własną „Czarodziejską krainę”, w której dominującym kolorem była zieleń. Każde dziecko ubrane w przewodni kolor akcji pracowało nad herbem, flagą, hymnem i prawami obowiązującymi w wymyślonej krainie. Oczywiście po skończonej pracy dzieci zaprezentowały się przed innymi uczniami opowiadając o celu społecznej kampanii #17milionów. Jednak najwięcej emocji wywołało wystąpienie ucznia z MPD, mówiącego o celu akcji i zachęcającego do udziału. Finałem zajęć było zakładanie każdemu dziecku zielonej korony na głowę, jako symbol solidarności z osobami posiadającymi mózgowe porażenie dziecięce, wręczaniem zielonej babeczki własnoręcznie wykonanej przez jedną z mam i popijanie tego sokiem z kiwi. Zajęcia dodały dzieciom nowej energii na pokonywanie trudności i podniesienie świadomości na temat mózgowego porażenia dziecięcego.

Beata Orłowska
Kaja Kusiowska