Starożytna Grecja kolebką cywilizacji europejskiej

Projekt edukacyjny „Starożytna Grecja kolebką cywilizacji europejskiej”

Uczniowie klas piątych w październiku na lekcjach historii i plastyki zdobywali informacje na temat starożytnej Grecji. Oglądali filmy o historii, kulturze i przyrodzie Grecji. Dzielili się swoją wiedzą i wykonywali plakaty przedstawiające bogów greckich. Wszystko to odbywało się w strojach z epoki. Wszyscy uczniowie ubrani byli w długie tuniki.

Celem projektu było poznanie kultury śródziemnomorskiej w szczególności wierzeń, obyczajów, osiągnięć starożytnych Greków.
Tydzień grecki wprowadził uczniów w niezwykły świat mitów. Uczniowie poznali Demeter i Persefonę, a także groźnego Minotaura, odważnego Tezeusza i pomysłową Ariadnę. Dzięki mitom dowiedzieli się jak starożytni Grecy rozumieli świat i rządzące nim prawa natury. W trakcie naszej greckiej przygody poznali też historię teatru greckiego.

Uczniowie wzbogacili także swój język o środki frazeologiczne pochodzenia mitologicznego.
Na plastyce zostały zrobione maski teatralne oraz wazy greckie w stylu czerwono i czarnofigurowym.

Uroczyste podsumowanie innowacji „Starożytna Grecja kolebką cywilizacji europejskiej” miało miejsce 29 października i 3 listopada 2021 r. Na podsumowanie przedsięwzięcia edukacyjnego uczniowie klasy V ab przygotowali wiele atrakcji. W programie znalazły się: prezentacje multimedialne poświęcone dziejom starożytnej Grecji, ćwiczenia, quizy, puzzle. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody starogreckiej inspirowany mitami o bogach i herosach.
Po zakończonym projekcie uczniowie mogli pochwalić się znajomością mitologii, opowiedzieć o wierzeniach starożytnych Greków, poznali lepiej starożytną kulturę i obyczaje.
Przygotowała i opracowała: Małgorzata Wojtasik